Współczesna protetyka ma do dyspozycji m.in. duracetal - wysokojakościowe tworzywo termoplastyczne będące pochodną acetalu.
Duracetal to:
-
jedyny taki syntetyk w swojej klasie
-
materiał krystaliczny o zawartości substancji syntetycznych wynoszącej 99,9%
-
termoplastyk o specyficznych właściwościach fizykochemicznych, które zapobiegają zmianom koloru protezy, występowaniu miejscowych przebarwień czy hydrofilowości.
Ze względu na lepsze parametry w porównaniu do podobnych termoplastyków wykorzystuje się go do wytwarzania wkładów koronowo – korzeniowych, mostów, mostów adhezyjnych, koron, protez częściowych, wypełnień inlay, abatmentów do implantów, osłonek korzeniowych do protez typu overdenture, precjozów zamków i klamer, szyn nagryzowych i rekonstrukcyjnych, konstrukcji nakładkowych typu snap-on.
Szczególnie popularne wśród pacjentów są nakładki estetyczne z duracetalu. Łatwe do wykonania, nie wymagają opracowania tkanek twardych zęba i stosowane jako rozwiązanie tymczasowe albo stałe. O zastosowaniu tego typu rozwiązania decydują jednak indywidualne zalecenia dla pacjenta.
Wkłady wykonane metodą uproszczoną mają lepszą retencję niżeli struktury wykonane metodą laną. Najprościej wykonać je stosując pistolet Hot Shot Gun, wtryskując materiał do wkładu zatopionego w pierścieniu.
Zaletą prac stałych jest ich wyższa szczelność w stosunku do parametrów osiąganych przez tradycyjne wypełnienia metalowo – ceramiczne. Krytykowana przez niektórych monochromatyczność prac z duracetalu nie przeszkadza pacjentom, którzy ze względu na panującą modę na białe zęby, akceptują wykonane protezy bez potrzeby charakteryzacji.
Powodzenie w wykonaniu wysokojakościowych prac z duracetalu zapewniają:
-
dokładne woskowanie
-
użycie gipsu o odpowiedniej ekspansji
-
przestrzeganie parametrów wtrysku oraz sposobu izolacji.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”