Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Okazuje się, że dokładne badania zębów mogą wiele powiedzieć o przeszłości rodzaju ludzkiego.
Zęby i kości to magazyny strontu. Jego izotopy są bardzo trwałe i, jeśli tylko zachowają się struktury kostne albo zęby, wówczas nawet po wielu tysiącleciach dostarczają informacji o człowieku. Kiedy jesteśmy młodzi, stront odkłada się w zębach; w starszym wieku pierwiastek jest z kolei magazynowany w kośćcu. Jako że zawartość strontu jest różna w różnych rejonach kontynentu europejskiego, badając zawartość tego pierwiastka w tkankach, w których zazwyczaj jest magazynowany, możemy wiele powiedzieć o mobilności i pochodzeniu poszczególnych grup ludzkich (całych plemion czy narodów) oraz poszczególnych jednostek.
Jeśli w zębach zmarłego człowieka znajduje się mniej strontu, niż jest w otoczeniu, wówczas mamy pewność, że pochodził z innego rejonu kontynentu; tam też spędził dzieciństwo. Jeżeli natomiast w kościach zmarłego jest mniej strontu niżeli w otoczeniu, wówczas wiemy, że człowiek ten przed śmiercią przesiedlił się w nowy rejon.
Określając poziom strontu w tkankach oraz porównując jego zawartość w środowisku naturalnym, sposób naukowcy określili, że jeden z budowniczych kamiennego kręgu Stonehenge pochodził z Alp.
Uczeni są pewni, że za niedługo, na podstawie badań zębów w szczątkach ludzkich wiele dowiemy się też o strukturze społecznej panującej w dawnych wspólnotach i rodzinach. Z zębów bardzo często daje sie uzyskać wystarczającą ilość materiału genetycznego, by przeprowadzić kompleksowe badania genomu osobnika. Analiza próbek DNA, zawartych w zębach pozwoli na ustalenie stopni pokrewieństwa między członkami wspólnot oraz na określenie pochodzenia poszczególnych grup społecznych. Porównując dane uzyskane z badań materiału genetycznego z danymi z miejsca pochówku, można będzie dowiedzieć się, jaką pozycję zajmował zmarły we wspólnocie oraz w rodzinie.
Analogicznie – badania DNA zębowego zwierząt otwiera możliwości dla lepszego poznania dawno wymarłego gatunku. Co odważniejsi wierzą, że uda się nawet doprowadzić do odtworzenia gatunku z pomocą metod inżynierii genetycznej, na bazie DNA uzyskanego z zębów.
Źródło: „Forum”