Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Szczotkowanie zębów jest podstawowym elementem profilaktyki chorób przyzębia i próchnicy. Aby było skuteczne, istotny jest dobór właściwej metody. Niewskazane są metody szorowania poziomego i pionowego, ponieważ prowadzą do uszkodzeń zębów.
-
Metoda roll – najprostsza. Polega na wykonywaniu szczoteczką do zębów ruchów okrężnych, lekko wymiatających na szkliwie. Włosie powinno być ułożone pod kątem 45º.
-
Metoda Chartersa – trudna do opanowania, polecana osobom z chorobami przyzębia, obniżeniem linii dziąseł. Polega na wykonywaniu ruchów drgająco-okrężnych szczoteczką, której włosie jest ustawione pod kątem 45º w stosunku do powierzchni zęba w okolicy szyjki. Włosie leżeć powinno częściowo na szkliwie, a częściowo na dziąsłach i być skierowane ku powierzchni żującej zęba.
-
Metoda Stillmanna – podobna do metody Chartersa, ale tu włosie szczoteczki jest skierowane ku dziąsłom i dociśnięte do nich. Czyszczenie polega na wywijaniu szczoteczki w kierunku brzegów siecznych zębów i wykonywaniu ruchów poprzecznie wibrujących. Również zalecana osobom z recesją dziąseł.
-
Metoda Fonesa – polega na wykonywaniu ruchów okrężnych. Metoda polecana dla dzieci i dorosłych.
-
Metoda Bassa – wymaga zastosowania szczoteczki o miękkim włosiu i ustawienia jej pod kątem 45º w rejonie kieszonek dziąsłowych i tak, aby część włosia była skierowana ku kieszonce. Należy wykonywać ostrożne ruchy wibrujące.
Źródło: Opracowanie własne