Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Mycie zębów to obowiązkowy element codziennej higieny ciała. Obowiązek ten bywa jednak trudny w realizacji – na przykład kiedy dziąsła bolą, są rozpulchnione, opuchnięte, zęby chwieją się z powodu paradontozy, na śluzówce potworzyły się bolesne afty lub boli obszar niedawno poddany zabiegowi stomatologicznemu czy rejon, w którym ząb (mleczny, stały) próbuje się wyrżnąć przez pokłady tkanek. Niezależnie od tego, co jest źródłem dyskomfortu i niezależnie od tego, jak bardzo bolą tkanki jamy ustnej, zęby trzeba myć. W przypadku stanów zapalnych zachowanie higieny jamy ustnej jest sporawą priorytetową, ponieważ nieusunięta płytka nazębna sprzyja dalszemu rozwojowi lub trwaniu istniejącego już schorzenia.
Jak i czym myć zęby, kiedy dziąsła bardzo bolą?
-
Sięgaj po najbardziej miękkie szczoteczki. Nie kupuj jednak pierwszej lepszej opatrzonej znakiem „miękka” lub „soft”. Sięgnij raczej po produkt profesjonalny (np. szczoteczki zatankowane jako „ultra soft” lub „super miękkie”) lub przeznaczone dla niemowląt. Szczoteczki przeznaczone dla osesków wytwarzane są z włókien bardziej miękkich niż te, które służą do wyrobu szczoteczek dla dorosłych lub nawet starszych dzieci. Szukaj jednocześnie szczoteczek o małej główce – dzięki temu ułatwisz sobie manewrowanie w jamie ustnej i unikniesz przykrego drażnienia tkanek przez twardy plastik.
-
Sięgaj po delikatne pasty do zębów – o bardzo niskim współczynniku ścieralności i bez intensywnie działających składników (np. silnie mentolowych).
-
Szczotkuj zęby delikatnymi ruchami – zawsze w kierunku od dziąseł ku koronie zęba. Myj również te obszary, w których boli. Nie omijaj ich tylko dlatego, że szczotkowanie w tym miejscu sprawia ból. Wykonuj delikatne, głaszczące ruchy – to wystarczy, aby usunąć nalot osadzony na szkliwie i na granicy z dziąsłami.
-
Obowiązkowo umyj także język i błonę śluzową na wewnętrznej części policzków – tam zbiera się bardzo dużo zanieczyszczeń, które tworzą znakomite warunki do rozwoju patogennych drobnoustrojów.
-
Jeśli masz poważny stan zapalny w jamie ustnej lub boli wyjątkowo mocno, w najgorszym okresie staraj się choćby tylko przetrzeć szczoteczką zęby. Koniecznie zastosuj wtedy antyseptyczną płukankę do jamy ustnej – pomoże przetrwać czas najbardziej dokuczliwych objawów, a przy okazji usunie część mikroorganizmów z jamy ustnej.
Źródło: Opracowanie własne