Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Witaminy pełnią istotną rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia i w leczeniu już istniejących schorzeń. Jak wykazały badania z 2011 r. przeprowadzone na Saint Louis University Center for Advanced Dental Education dla witaminy D oraz wapnia, długoterminowa suplementacja tymi składnikami znacząco poprawiła stan zdrowia przyzębia uczestników eksperymentu.
Oto co warto wiedzieć o witaminach i zdrowiu przyzębia:
-
Witamina A – odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu integralności komórek nabłonkowych oraz wykazuje silnie antyoksydacyjny charakter. Znajdziemy ją w jajkach, oleju z wątroby dorsza, marchwi, wątróbce, słodkich ziemniakach, brokułach i warzywach liściastych.
-
Witaminy z grupy B – odgrywają istotną rolę w metabolizmie komórek, ich naprawie i proliferacji. Niedobory mogą prowadzić do zapaleń śluzówki jamy ustnej i krwawień z dziąseł, a deficyt witaminy B12 jest ściśle łączony z zapaleniem przyzębia.
-
Witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu, zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, działając jako wychwytywacz wolnych rodników, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Jej deficyt powoduje poważną chorobę dziąseł zwaną szkorbutem. Szkorbut nieleczony może prowadzić do śmierci. W badaniu in vitro wykazano, że miejscowo aplikowana sól magnezowa z witaminą C nie tylko poprawia syntezę kolagenu, ale może także zmniejszać zapalenie fibroblastów dziąseł indukowane przez wolne rodniki tlenowe. Witamina ta wzmacnia także osseointegrację implantów stomatologicznych oraz wspomaga leczenie po zabiegach w obrębie przyzębia. Natomiast u palaczy pomaga zmniejszyć negatywny wpływ wolnych rodników na tkanki przyzębia.
-
Witamina D – jej niedobór w diecie prowadzi do zapalenia przyzębia i opóźnienia pozabiegowego leczenia przyzębia. Udowodniono, że miejscowe efekty suplementacji witaminą D na tkankach przyzębia są lepsze niż podawanie ogólnoustrojowe. Przykładem jest lepsza osseointegracja implantów pokrytych witaminą D3 z kością wyrostka zębodołowego.
-
Witamina E – antyutleniacz o kluczowym znaczeniu. Stabilizuje strukturę błon komórkowych przez zatrzymanie reakcji wolnych rodników.
-
Witamina K – potrzebna do syntezy białek, które są prekursorami powstawania czynników krzepnięcia krwi lub elementami warunkującymi wytworzenie tych czynników. Odgrywa również rolę w tworzeniu białek potrzebnych do metabolizmu kości, takich jak osteokalcyna i periostyna. Odwraca działanie przeciwzakrzepowe leków, dlatego stosowana jest w hamowaniu krwawień.
Źródło: Opracowanie własne