Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentCiekawostki ...

Przyzębie – funkcje wynikające z budowy
 

 

 

 

 

 

Przyzębie jest strukturą otaczającą ząb i zapewniającą jego stabilne umocowanie w kości szczęki. Wyróżnia się przyzębie brzeżne i wierzchołkowe. Przyzębie tworzą następujące części:

  • Cement korzeniowy – działa ochronnie, pokrywając cienką warstwą korzenie zębów. Wraz z ozębną stanowi element łączący ząb z kością.

  • Kość wyrostka zębodołowego – to podporowa struktura zęba złożona z blaszki zbitej graniczącej z ozębną, z otworami na naczynia krwionośne i nerwy, blaszki zbitej zewnętrznej oraz kości gąbczastej zlokalizowanej między blaszkami zbitymi.

  • Ozębna – zbudowana w większości z włókien kolagenowych rozpiętych między powierzchnią zębów a kością wyrostka zębodołowego. Włókna ułożone są w pęczki tworzące grupy. Ozębną tworzą też włókna łącznotkankowe, naczynia, nerwy i komórki budujące istotę podstawową oraz odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych, kości i cementu, a także biorące udział w procesach przebudowy kości: fibroblasty, osteoblasty, osteoklasty, cementoblasty.

  • Dziąsło – wyróżnia się w nim dziąsło wolne, przyrośnięte, brodawki dziąsłowe i dziąsło luźne. Dziąsło pełni rolę ochronną, okrywającą i wspomaga utrzymanie zęba we właściwej pozycji w łuku zębowym.

  • Rowek dziąsłowy – to przestrzeń znajdująca się między powierzchnią zęba a wolnym brzegiem dziąsła.

  • Przyczep łącznotkankowy – to pierścień włókien kolagenowych, które obejmują ząb i biegną od brzegu wyrostka zębodołowego do połączenia szkliwno cementowego. Zadaniem tej struktury jest umocowanie dziąsła do cementu korzeniowego oraz wyrostka zębodołowego. Jej zniszczenie skutkuje rozchwianiem zębów.

  • Nabłonek łączący – stanowi szczelne, barierowe dla mikroorganizmów połączenie między powierzchnią zęba a tkanką łączną.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS