O zaletach kompozytów nie trzeba przekonywać żadnego stomatologa – materiały te na dobre zagościły w gabinetach dentystycznych, gdzie stosuje się je do estetycznych odbudów uzębienia. Znacznie więcej sceptycyzmu okazać może protetyk lub technik dentystyczny. Opinie na temat możliwości zastosowania kompozytów w protetyce stomatologicznej są różne. I różnie też bywa z trwałością prac wykonanych z materiałów złożonych – głównie z powodu trudności, jakim musi sprostać kompozyt umieszczony w dynamicznie zmieniających się warunkach jamy ustnej użytkownika uzupełnienia protetycznego.
Rozwój technologii sprawia jednak, że zdania na temat wykorzystania kompozytu w pracach protetycznych mogą ulec zmianie – głównie dzięki zastosowaniu nanotechnologii. Czy nanomateriały mogą okazać się konkurencją dla ceramiki - pokaże czas.
Z artykułu zamieszczonego w „Nowoczesnym Techniki Dentystycznym” (2/2010) wynika, że nowoczesny materiał złożony może być z powodzeniem stosowany w protetyce. Za przykład posłużył kompozyt Premise Indirect firmy Kerr. Kompozyt powstał w oparciu o sprawdzone, cenione rozwiązania, m.in. potrójny mechanizm utwardzania (światło, ciepło, ciśnienie). Nowością jest połączenie prepolimeryzowanych kompleksów wypełniacza i cząstek nanokrzemionki. Dzięki tej innowacji prace wykonane z tego materiału charakteryzuje doskonała estetyka, za którą stoją znakomita polerowalność, trwała gładkość powierzchni i opalescencja wiernie naśladująca naturalną opalescencję szkliwa. Estetyka prac wykonanych w kompozycie opartym na zdobyczach nanotechnologii dorównuje estetyce uzupełnień wytworzonych z porcelany. Oczywiście, pod warunkiem solidnej pracy lekarza protetyka i technika dentystycznego.
Ci, którzy używają Premise Indirect, są zadowoleni: z estetyki prac, które wykonują; z oszczędności czasu – ponieważ przygotowanie protezy ceramicznej trwa dłużej niż przygotowanie pracy w kompozycie; z możliwości, jaki oferuje kompletny zestaw produktów tej linii.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”