Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-04-2025
Liczne badania potwierdzają, że stres negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej na różne sposoby:
-
Bruksizm – objawia się nadmiernym zaciskaniem szczęk podczas stresu i zgrzytaniem zębami, które często występuje podczas snu. Bruksizm może doprowadzić do osłabienia zębów i powodować pęknięcia oraz uszkodzenia szkliwa.
-
Suchość w jamie ustnej – pojawia się, kiedy zestresowana osoba próbuje się uspokoić i nieświadomie zaczyna oddychać przez usta. Pomaga to w pogłębieniu oddechu, ale doprowadza też do wysuszenia śluzówki jamy ustnej, co może sprzyjać uszkodzeniu tej delikatnej tkanki i narażać na rozwój stanów zapalnych.
-
Depresja – może rozwinąć się w wyniku przepracowania, przeciążenia, nadmiernego stresu i skutkować m.in. zaniedbywaniem ważnych codziennych czynności, w tym pomijaniem szczotkowania zębów. Zauważalnie przyczynia się to do rozwoju chorób jamy ustnej, w tym próchnicy i zapaleń przyzębia.
Poza działaniami służącymi utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i nawilżenia śluzówki tego obszaru istotne jest dotarcie do przyczyny stresu. Każdego dnia należy również znaleźć czas dla siebie, pamiętać o ćwiczeniach relaksacyjnych, a także unikać palenia i picia alkoholu.