Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-04-2025
Najgroźniejszą bakterią dla przyzębia jest Porphyromonas gingivalis. Jest to beztlenowa, Gram-ujemna bakteria, która odgrywa kluczową rolę w patogenezie przewlekłej choroby przyzębia. Jest groźna dla przyzębia, gdyż działa na szkodę tworzących je tkanek na wiele sposobów.
Ponieważ może zmieniać równowagę mikrobiologiczną i zwiększać patogenność innych bakterii, stanowi czynnik o kluczowym znaczeniu dla stanu zdrowotnego przyzębia. Cechuje się również dobrymi właściwościami wirulencyjnymi, czyli jej stopień zjadliwości jest wysoki. Warunkują to przede wszystkim wytwarzane przez tę bakterię gingipainy – są to enzymy niszczące białka strukturalne dziąseł i osłabiające odpowiedź immunologiczną gospodarza. P. gingivalis wytwarza także specyficzne lipopolisacharydy, które wywołują silny stan zapalny, a wyrastające z jej komórki delikatne włoski – fimbrie – ułatwiają przyleganie patogenu do powierzchni przyzębia. Bakteria ta potrafi też unikać odpowiedzi immunologicznej, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i niszczenia tkanek przyzębia.
Warto wiedzieć, że infekcja P. gingivalis może zwiększać ryzyko miażdżycy, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera, dlatego dbanie o higienę jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego i leczenie stanów zapalnych przyzębia stanowią ważny element profilaktyki tych schorzeń.