Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 11-04-2025
Stany zapalne i powodowane przez bakterie zakażenia wokół implantów wpływają na rozmaite tkanki otaczające wszczepy stomatologiczne. Nieprawidłowości te mogą doprowadzić nawet do postępującej degradacji kości przyzębia, co ostatecznie spowoduje rozchwianie implantu i jego utratę.
Wyróżnia się dwie główne kategorie stanów zapalnych, które dotykają tkanki w okolicy implantów. Są to stany zapalne śluzówki jamy ustnej zlokalizowanej w okolicy implantu oraz periimplantitis, czyli zapalenie okołoimplantacyjne. To pierwsze jest odwracalnym stanem zapalnym, ograniczonym do śluzówki jamy ustnej wokół implantu. Z kolei periimplantitis to już stan zapalny różnych tkanek, które sąsiadują z implantem, a towarzyszący temu stan chorobowy powoduje postępującą utratę kości, która podtrzymuje wszczep. Degradacja dotyczy również tkanek miękkich wokół implantu. Perimplantitis jest zatem procesem, który negatywnie wpływa na stabilność i funkcje implantów, a w ostatecznym rozrachunku – również na estetykę uśmiechu.
Podstawowym sposobem zapobiegania stanom zapalnym tkanek wokół implantu jest skrupulatne zachowywanie higieny jamy ustnej na odpowiednio wysokim poziomie połączone z systematycznymi wizytami kontrolnymi u dentysty.