Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-12-2023
Chłoniaki jamy ustnej to niezbyt często występujące nowotwory. W obrębie jamy ustnej stanowią zaledwie kilka procent wszystkich złośliwych nowotworów. Zdecydowana większość z nich wywodzi się z dojrzałych komórek limfocytarnych B, ale w okolicy głowy i szyi notowane są również nowotwory wywodzące się z dojrzałych komórek T oraz NK/T. Bardzo rzadko w obrębie jamy ustnej występuje wysoce złośliwy chłoniak Burkitta – stanowi on zaledwie 5% wszystkich chłoniaków jamy ustnej.
Nie do końca rozpoznane są przyczyny rozwoju chłoniaków. Podejrzewa się, że powstanie tych nowotworów może poprzedzać przebycie zakażenia wirusem Epsteina-Barr.
Chłoniaki w jamie ustnej najczęściej lokalizują się w obszarze podniebienia, a następnie szczęk i dziąseł – górnego i dolnego. Notuje się je także w przedsionku jamy ustnej. Częściej dotknięte nim zostają tkanki miękkie niż kości. Symptomy chłoniaków w jamie ustnej są nieswoiste – mogą to być procesy zapalne związane z zębami bądź zapaleniem zatok; notuje się także ziarniniakowatość Wegenera.
Ponieważ początek choroby najczęściej jest bezbolesny, dlatego rozpoznanie tego nowotworu może być opóźnione. Alarmuje dopiero wystąpienie w obszarze jamy ustnej zmian martwicowych i ropnych stanów zapalnych powiązanych z naciekaniem naczyń krwionośnych.
Ponieważ wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla rokowania i sukcesu terapeutycznego, dlatego rutynowe wizyty u dentysty stoją u podstaw profilaktyki i wczesnego rozpoznania choroby, co znacznie poprawia rokowania dla chorego.