Dziecko
Ankieta
Mononukleoza jest wirusową chorobą zakaźną, występująca u dzieci z reguły po 2. roku życia. Głównym źródłem zakażenia jest ślina. Zmiany powstające w jamie ustnej mają wyraźny charakter anginowy. Towarzyszą temu podwyższona temperatura ciała oraz powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy i szyi. Te drugie nie wykazują zbyt wielkiej bolesności.
Możemy wyróżnić 3 kliniczne postaci mononukleozy: gruczołową, gorączkową i anginową. U dzieci postać anginowa objawia się zapaleniem gardła, jak i migdałków, a w późniejszym okresie może przenieść się na język oraz podniebienie miękkie.
Typowym objawem w jamie ustnej jest wystąpienie symetrycznych, drobnych plam dających krwotoczne przebarwienia, które nieco wystają ponad powierzchnię śluzówki jamy ustnej. Utrzymują się one z reguły do kilku dni.
Z uwagi na ciężki przebieg choroby, leczenie wymaga obserwacji pediatrycznej a nawet hospitalizacji. W ciężkich przypadkach konieczna jest długotrwała obserwacja, ponieważ zakażenie wirusem wywołującym mononukleozę może prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Leczenie w jamie ustnej nie wymaga interwencji stomatologa – ma charakter objawowy i ma na celu zapobieganie wtórnemu zakażeniu.