Dziecko
Ankieta
:
-
Kostniak – powstaje w okresie pokwitania. W obrazie radiologicznym występuje w postaci jednorodnych, intensywnych zagęszczeń struktury kostnej. Guzy można usunąć jedynie chirurgicznie, poprzez usunięcie w granicach zdrowej kości przyzębia.
-
Ziarniak żółtakowy – występuje u niemowląt do 1,5 roku życia na błonie śluzowej jamy ustnej. Przybiera postać pojedynczych, ziarnistych guzów o średnicy do 3 cm. W tym przypadku leczenie jest wyłącznie zachowawcze, ponieważ proces chorobowy cofa się po 6-7 miesiącach.
-
Włókniak kostniejący – pojawia się jednoogniskowo u dzieci i nastolatków. Guz rośnie bezboleśnie, skrycie, śródkostnie lub podokostnowo i z wiekiem może ulegać stopniowemu uwapnieniu. Rozwój nowotworu powoduje zniekształcenie twarzy i zaburzenia w ustawieniu zębów. Leczenie polega na usunięciu guza w obrębie tkanek zdrowych oraz wypełnieniu powstałego ubytku wiórkami kostnymi.
-
Brodawczak – występuje w postaci mnogiej na języku, podniebieniu, w krtani i błonie śluzowej policzka. Guzy usytuowane są pojedynczo, przybierając bladoróżową barwę. Leczenie polega na chirurgicznym bądź laserowym usunięciu nowotworu.
-
Znamię barwnikowe – przybiera postać rozlanej ciemnej plamy. Za najbardziej niebezpieczne uznaje się te najmocniej przebarwione, które charakteryzują się dużą siłą wzrostu. Znamiona powinny być leczone chirurgicznie jeszcze przed okresem dojrzewania płciowego.