Ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, czy jest obowiązkowe, czy dobrowolne, pełni tylko funkcję pomocniczą. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczy ściśle określonych sum gwarancyjnych wypłacanych po spełnieniu warunków zapisanych w wykupionej polisie. Za szkodę zawsze odpowiedzialny jest sprawca; i to on wypłaca odszkodowanie – korzystając, oczywiście w przypadku spełnienia warunków ze wsparcia, jakie daje mu ubezpieczenie.
Wysokość składki zależy od wielu czynników, w tym od szerokości zakresu ubezpieczenia. Im zakres szerszy, tym odpowiedzialność większa i tym składka również wyższa. Węższy zakres ubezpieczenia oznacza wprawdzie dość często niższą składkę, ale odszkodowanie będzie wypłacone jedynie w przypadku ściśle określonej kategorii zdarzenia. Należy pamiętać, że kupowanie polis z niskimi składkami, wiąże się z ryzykiem inwestowania w ubezpieczenie, które nie zaspokoi wymagań, kiedy dojdzie do zdarzenia, za które trzeba będzie wypłacić odszkodowanie.
W umowach umieszczone są również informacje o wyłączeniu lub zwolnieniu zakładu ubezpieczającego od odpowiedzialności. Zapisy te powinny stać się przedmiotem wyjątkowo uważnej lektury – dla bezpieczeństwa interesów własnych przyszłego ubezpieczonego.
Źródło: „Magazyn Stomatologiczny”