Jesteśmy spółką prawa handlowego. Zatrudniamy techników dentystycznych. Zajmujemy się wyłącznie wykonywaniem protez dentystycznych na zlecenie lekarzy stomatologów. Czy wykonywane przez nas usługi korzystają ze zwolnienia z VAT? - pytają technicy dentystyczni.
Odpowiedź znajduje się w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu technik dentystyczny, o ile świadczy usługi w ramach wykonywania wyuczonego zawodu, zyskuje zwolnienie od podatku VAT. Zwolnienie to obejmuje również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.
Jak zauważa „Gazeta Podatkowa”, zwolnienie z podatku VAT ma charakter przedmiotowo – podmiotowy: „Istota podmiotowości sprowadza się do zapewnienia odpowiednich kompetencji osoby (technika dentystycznego) przy świadczeniu usług lub dostawie towarów, w ramach danego podmiotu. Przy czym kompetencje te nie są związane z formą prawną podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi”.
Przywoływany wyżej art. 43 ustawy o VAT nie precyzuje, w jakiej formie wykonywanej działalności przysługuje zwolnienie; nie zastrzega też, że zwolnienie przysługuje jedynie wówczas, kiedy technik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego względu zwolnienie określone w art. 43 ustawy o VAT przysługuje niezależnie od formy działalności prowadzonej przez podmiot dokonujący dostawy protez lub wykonujący usługi podlegające zwolnieniu.
Stanowisko powyższe potwierdzone zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2010 r., nr ITPP1/443-990/09/JJ. Stanowisko to zwiera również informację, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego - o ile z dokumentacji firmowej wynika, iż wykonywanie protez dentystycznych będących przedmiotem dostawy powierzone zostało technikom dentystycznym w ramach wykonywania ich zawodu – również może korzystać ze zwolnienia od VAT.
Źródło: „Gazeta Prawna”