Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-04-2010
-
Implant to pusta w środku, nagwintowana śruba, zazwyczaj wykonana z tytanu, wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. Zastępuje korzeń zęba. Na wypustce, która wystaje ponad kość, montuje się koronę, do złudzenia przypominającą naturalne zęby. Korona może być porcelanowa lub z cyrkonu.
-
Implanty są bardzo stabilne i wytrzymałe. Nie trzeba ich wymieniać co jakiś czas. Jeśli z jakichś powodów uszkodzona została korona implantu, wymienia się tylko ją, a nie cały wszczep. U jednej osoby można wszczepić dowolną liczbę implantów. Wszczepy można łączyć z tradycyjnym protezowaniem z użyciem koron i mostów. Czynnikami ograniczającymi są przeciwwskazania zdrowotne (cukrzyca lub inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe), niezakończony okres rozwojowy, nieodpowiednia ilość i jakość tkanki kostnej w szczękach.
-
Implanty można wszczepiać osobom, które poddały się zabiegom odtwarzania kości szczęk – pod warunkiem, że dziąsła i inne tkanki otaczające miejsce wszczepu są zdrowe.
-
Implanty można wstawiać bezpośrednio po usunięciu zęba, w trakcie jednej wizyty; można też odczekać do czasu wygojenia się zębodołu (co jest bardziej zalecane ze względu na to, iż implant wszczepiony bezpośrednio po ekstrakcji zęba może być mniej stabilny).
-
Implanty prawidłowo założone są stabilne i bardziej wytrzymałe niż naturalne zęby. Po okresie wygojenia i integracji z okolicznymi tkankami można nimi gryźć nawet bardzo twarde pokarmy. Posiadanie implantów nie ogranicza odbioru bodźców smakowych i związanych z konsystencją potraw – co ma miejsce w przypadku protez z warstwą tworzywa izolującą podniebienie i dziąsła.
-
O implanty dba się jak o swoje własne zęby: myje się je szczoteczką i oczyszcza nitką dentystyczną. Higiena jamy ustnej jest w przypadku osób posiadających implanty wyjątkowo ważna, ponieważ szczotkowanie usuwa z powierzchni zębów płytkę bakteryjną i kamień nazębny, które mogłyby przyczynić się do powstania zapalenia okołowszczepowego.
-
Przed zaimplantowaniem trzeba wyleczyć wady zgryzu, ponieważ źle ustawione wszczepy mogą powodować kłopoty z gryzieniem i wywoływać ból w całym aparacie żującym.
Źródło: „Poradnik Domowy”