Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-04-2010
Cukrzyca jest przeciwwskazaniem do zakładania implantów, ale jak się okazuje – dentyści na podstawie doświadczenia własnego i wyników badań coraz częściej uznają, że wszczepy u diabetyków mogą się jednak przyjąć, a rany zagoić. Wątpliwości dotyczące wszczepiania implantów zębowych osobom chorującym na cukrzycę wynikają z tego, że rany wolniej i trudniej się goją, same zaś implanty gorzej integrują się z tkankami.
Warunkiem zaimplantowania diabetyka jest cukrzyca kontrolowana, czyli taka, w której wartość cukru we krwi jest zbliżona do prawidłowej, podobnie jak wartość innego wyznacznika wyrównania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej. Prawidłowe wartości tych parametrów gwarantują dobre gojenie się ran i integrację wszczepu z kością.
Jeśli diabetyk pali papierosy, koniecznie musi rzucić nałóg – palenie utrudnia bowiem przyjęcie się implantu.
Decyzję o tym, czy w danym przypadku cukrzycy możliwe jest zastosowanie leczenia implantami, podejmuje specjalista po zapoznaniu się z wynikami badań oraz po rozmowie z pacjentem, z której wyniknie m.in. kwestia systematyczności przy kontrolowaniu cukrzycy. Trzeba bowiem pamiętać, że kontrolowanie prawidłowych wartości cukru jest istotne również cały czas po zabiegu implantowania, a nie tylko przed nim oraz krótko po.
Źródło: „Żyjmy dłużej”