Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-04-2025
Brodawka międzyzębowa składa się z gęstej tkanki łącznej, która pokryta jest błoną wyściełającą jamę ustną. Jej kształt zależy m.in. od szerokości między zębami i leżącego pod nią wyrostka zębodołowego.
Wiadomo, że brodawki międzyzębowe mogą regenerować się w kierunku korony zęba, ale nie są znane do końca mechanizmy tego procesu. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają to zjawisko, a także zidentyfikowano kilka warunków uznawanych za kluczowe dla wystąpienia regeneracji brodawek. Wiadomo też, że po uszkodzeniu tkanki tworzącej brodawkę aktywowane są szlaki sygnałowe, które regulują mnożenie się, różnicowanie i migrację odpowiednich struktur do miejsca zranienia.
Wciąż jednak nie udało się wyjaśnić zagadki braku brodawek międzyzębowych w protetyce stomatologicznej. Ponieważ brak ten często prowadzi do niezadowalających efektów estetycznych, takich jak czarne trójkąty i wydłużone korony zębów, a także może powodować problemy z wymową i z utrzymaniem odpowiedniej higieny między zębami, w stomatologii prace nad poznaniem elementów odpowiedzialnych za odtwarzanie brodawek trwają.