Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-04-2008
Hemofilia, zwana skazą krwotoczną, to wrodzona, nieuleczalna choroba, występująca z częstotliwością ok. 1:1000 urodzeń. Najczęstszym objawem hemofilii są bardzo trudne do zatrzymania krwawienia z uszkodzonych urazem naczyń krwionośnych i wlewy krwi do stawów czy narządów wewnętrznych – często pojawiające się samoistnie. Przyczyną choroby jest genetyczny defekt, polegający na braku lub niedoborze jednego z czynników krzepnięcia krwi. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów tego czynnika. Chorzy na hemofilię powinni pozostawać pod stałą opieką lekarską i przyjmować zalecone leki, dzięki którym mogą normalnie żyć, pracować i funkcjonować w społeczeństwie.
Chory na hemofilię powinien nosić przy sobie legitymację potwierdzającą ten fakt i ZAWSZE informować stomatologa przed podjęciem przez niego jakichkolwiek działań o swojej chorobie. Rutynowa kontrola stanu uzębienia niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia tkanek i wystąpienia krwawień, a zabiegi stomatologiczne czy zastrzyki prawie zawsze są związane z krwawieniem w jamie ustnej.
W przypadku wystąpienia krwawienia, chory powinien jak najszybciej otrzymać lek wspomagający wytworzenie skrzepu – im szybciej, tym lepiej, ponieważ eliminuje się ryzyko znacznej utraty krwi oraz zapobiega wystąpieniu urazów organów wewnętrznych. Jeśli krwawienie jest silne i nie ustaje (pomimo podania odpowiedniego leku), a rana jest rozległa, konieczne jest wezwanie pogotowia.
Dla chorego na hemofilię najważniejsza i najbezpieczniejsza jest profilaktyka chorób zębów i przyzębia. Powinien regularnie odwiedzać stomatologa, skrupulatnie wykonywać jego polecenia i przestrzegać ustaleń zasad higieny jamy ustnej oraz nie zaniedbywać pojawiających się zmian na szkliwie czy w tkankach przyzębia.
Źródło: „Dziennik Polski”