Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-10-2008
Jedną z chorób cywilizacyjnych jest próchnica. Jej etiopatogeneza jest niezwykle złożona. Pojawienie się próchnicy i jej przebieg uzależnione jest od szeregu czynników:
-
kreowanych przez jednostkę – np. styl życia, wrodzone predyspozycje, staranność i systematyczność higieny jamy ustnej, przestrzeganie założeń profilaktyki stomatologicznej;
-
makrosystemowych – społeczno–ekonomicznych, politycznych, kulturowych, organizacyjnych.
Wypadkowa tych czynników tworzy właściwy obraz choroby – w odniesieniu do jednostki albo do populacji. W przypadku jednostki stan zdrowia zębów zależy od obu rodzajów czynników: indywidualnych oraz systemowych. Działalność stomatologów ma, wg wyników badań, stosunkowo niewielki wpływ na zachowanie zdrowia zębów; szacuje sie, że tylko 15% zdrowia uzębienia zależy od interwencji medycznej. Sami dentyści tylko w niewielkim stopniu mogą wpłynąć na poprawę zdrowia aparatu żującego, jeśli będzie brakować zainteresowania ze strony pacjentów oraz poprawy warunków systemowych. Bo to od poprawy tych ostatnich zależy zmiana świadomości jednostki, a w efekcie polepszenie zdrowia jej uzębienia.
Źródło: „Gazeta Lekarska”