Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-05-2008
Zdajemy sobie, na szczęście, coraz bardziej sprawę z tego, jak ważny dla sprawienia dobrego wrażenia i naszego zdrowia ogólnego jest piękny uśmiech i zdrowie zębów. Wprawdzie coraz częściej spotykamy osoby z założonym aparatem ortodontycznym, ale w wielu rejonach kraju noszenie tej specyficznej „ozdoby” budzi nadal spore emocje. Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych weszło w nawyk i stało się specyficznie modne – aparat ortodontyczny zaistniał jako symbol troski o zdrowie i o urodę, znak rozpoznawczy nadążania za najnowszymi trendami i wyznawania filozofii życiowej typu: jestem siebie świadomy/a.
Jednak konkurencja nie śpi: okazuje się, że coraz większą popularnością cieszy się implantologia. Ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii zdobywa rzesze zagorzałych propagatorów i pacjentów zadowolonych z nowoczesnych „trzecich zębów”.
Ci, którzy mają jeszcze co ratować albo prostować, powinni skupić się na leczeniu ortodontycznym właśnie. Oczywiście, im szybciej, tym lepiej. Jeśli jednak leczenie ortodontyczne nie zostało przeprowadzone w dzieciństwie, można je rozpocząć praktycznie w każdym wieku – trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.
Leczenie ortodontyczne wymaga czasu i pieniędzy. Czasu – jeśli decydujemy się na nie jako dorośli, albo jeśli chcemy skorzystać z usług specjalisty, który ma podpisany kontrakt z NFZ (leczenie ortodontyczne refundowane przysługuje jedynie dzieciom do 12 roku życia). Na pierwszą wizytę trzeba czekać bowiem czasem nawet rok. A na wykonanie aparatu – kolejne tygodnie czy miesiące.
Pacjenci o zasobniejszych portfelach mogą szybko i praktycznie bez oczekiwania skorzystać z usług w prywatnych gabinetach. Leczenie prywatne sporo jednak kosztuje: płaci się za wizyty i za aparat.
Bez względu na to, jaka drogę pacjent obierze: prywatną czy na ubezpieczenie, stawką zawsze jest zdrowie zębów i walka o piękny uśmiech.
Źródło: „Express Bydgoski”