Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećChoroby, leczenie
Problemy po ekstrakcji
  • 06-05-2008
 

Jeśli w kilka dni po usunięciu zęba, w szczękach zaczyna dokuczać dotkliwy ból, istnieje podejrzenie wystąpienia zapalenia kości. Dolegliwość ta zwana jest też suchym zębodołem, a bóle mogą się utrzymywać nawet do 3 tygodni od momentu wystąpienia. Przyczyną bolesności szczęki jest brak skrzepu po ekstrakcji zęba. Skrzep działa jak swoisty opatrunek, osłaniając wrażliwe miejsce w kości szczęki. Nieosłonięta skrzepem kość jest narażona na działanie czynników zewnętrznych: śliny, powietrza, resztek jedzenia i mikroflory, która bytuje w jamie ustnej.


Przyczyny braku skrzepu:

  • palenie papierosów

  • cukrzyca

  • przyjmowanie leków z kwasem acetylosalicylowym albo innych, rozrzedzających krew

  • płukanie ust ciepłą wodą.


Zaraz po ekstrakcji należy wystrzegać się podanych wyżej czynników, które uniemożliwiają prawidłowe wytworzenie skrzepu.

W likwidacji lub zmniejszeniu bólu pomocny będzie zimny okład na tkliwe miejsce albo na policzek. Jeśli ból nie mija po 2 – 3 dniach, należy udać się do stomatologa, który przepłucze zębodół i zaaplikuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Medykamenty przyspieszą gojenie rany po ekstrakcji. Dodatkowo, po każdym posiłku należy przepłukać delikatnie jamę ustną wodą – pozwoli to na usunięcie resztek jedzenia z zębodołu. Ból może minąć już po jednej wizycie u lekarza. Czasem jednak trzeba ich kilka, by dolegliwości ustąpiły całkowicie.


Podawanie antybiotyku przed ekstrakcją jest konieczne jedynie w przypadku przeprowadzania zabiegu u osoby z obniżoną odpornością, chorującej np. na cukrzycę, ze schorzeniem nerek, serca czy u cierpiących na reumatyzm. Aplikowanie antybiotyku stosowane jest wówczas jako działanie profilaktyczne. W przypadku osoby zdrowej ząb można usunąć bez osłony antybiotykowej.

Jeśli jednak w okolicy zęba lub w jamie ustnej podczas ekstrakcji obecny był stan zapalny, albo ząb usuwany był przez dłutowanie, podanie antybiotyku staje się konieczne, by zapobiec ewentualnym komplikacjom i pogłębieniu procesu zapalnego.


Źródło: „Pani domu”


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS