Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-04-2008
Niestaranna albo zaniedbywana higiena jamy ustnej w krótkim czasie doprowadzi do powstania twardego, mineralnego osadu na szkliwie – kamienia nazębnego. O ile usunięcie miękkiego, świeżego nalotu jest proste i tanie – wystarczy tylko systematycznie i dokładnie szczotkować zęby dostępnymi pastami oraz stosować płyny do płukania ust, o tyle likwidacja twardego kamienia wymaga interwencji stomatologa. I, niestety, kosztuje więcej, niż zestaw higieniczny do czyszczenia zębów.
Odkładanie się kamienia nazębnego to problem, który dotyczy każdego z nas.
Etapy powstawania nalotu na szkliwie:
-
Osad glikoproteinowy – powstaje w kilka minut po jedzeniu. Tworzą go substancje pochodzące ze śliny.
-
Płytka nazębna - osad glikoproteinowy plus bakterie, które przylegają do „bazy” cukrowo- białkowej. Płytkę, czyli spoisty nalot w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy zębów, tworzą w większości bakterie.
-
Mineralizacja płytki – następuje po 2 – 3 dniach od osadzenia się na szkliwie, jeśli masa organiczno – bakteryjna nie jest usuwana. Miękka płytka zaczyna się przekształcać w twardy nalot, z odłożonymi na powierzchni solami mineralnymi.
-
Powstanie twardego, trudnego do usunięcia kamienia nazębnego, który składa się z fosforanu wapnia, martwych bakterii i resztek organicznych, pochodzących z pożywienia. Kamień narasta od dziąsła w kierunku korony zęba oraz ku tkankom dziąsła. Na granicy dziąsło – ząb doprowadza do odsunięcia miękkiej tkanki od zębiny i powstania kieszonki dziąsłowej, a z czasem do powstania chorób przyzębia.
-
Zapalenie tkanek przyzębia – jest konsekwencją nieusuwania płytki nazębnej. Pojawia się już po tygodniu niemycia zębów. Dziąsła krwawią podczas szczotkowania, robią się tkliwe i silnie reagują na bodźce temperaturowe. To reakcja na atak toksyn bakteryjnych. Pojawia się nieświeży oddech – za sprawą gazów wydzielanych przez bakterie.
Jak sobie pomóc?
-
Co pół roku odwiedzać dentystę i usuwać kamień oraz twardniejącą płytkę nazębną.
-
Regularnie i starannie czyścić zęby, stosując dobrej jakości pasty, działające też przeciwzapalnie.
-
Stosować płukanki ziołowe (szałwia, rumianek, tymianek, mięta) albo gotowe preparaty (Dentosept, Baikadent).
Źródło: „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”