Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećChoroby, leczenie
Chore zęby a zdrowie zatok
  • 04-06-2008
 

Bóle zębów, utrzymujące się przez ponad 8 tygodni, nie muszą być tylko objawem próchnicy. Mogą informować, że w układzie zatokowym dzieje się coś niedobrego. Pobolewania czy rwanie w głowie albo w różnych częściach twarzy nie muszą zaś być spowodowane jedynie chorym uzębieniem. Tego typu dolegliwości mogą być spowodowane przewlekłym zapaleniem zatok, które pojawiło się jako następstwo nieleczonego stanu chorobowego w zębach.

Chore zęby oddziałują na cały organizm. Mogą też powodować zapalenie zatok. Jeśli zatoki chorują od dawna, a przyczyna schorzenia pozostaje niejasna, pacjent powinien zgłosić się na badanie stomatologiczne. Może się okazać, że chorobę spowodował ropień okołozębowy, czyli wywołany przez drobnoustroje stan zapalny, toczący się w tkankach otaczających ząb. Bakterie bytujące w rejonie nieleczonego stanu zapalnego w zębach przenoszą się z krwią do rozmaitych organów, w tym do zatok, i tam powodują wtórne zakażenie.


Diagnozowanie przyczyny przewlekłego zapalenia zatok polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego z pacjentem, by wyeliminować inne niżeli tylko ropień okołozębowy przyczyny choroby. Potwierdzeniem przypuszczeń odnośnie przebiegu schorzenia będzie badanie tomograficzne oraz otolaryngologiczne, przeprowadzone przez odpowiednich specjalistów. Jeśli okaże się, że winowajcą jest ropień, należy podjąć leczenie zatok oraz chorego uzębienia.

Zapalenie zatok leczy się, zależnie od przyczyny i przebiegu schorzenia, kortykosteroidami donosowymi oraz antybiotykami. Wprawdzie niektórzy specjaliści uważają, że leczenie antybiotykami przewlekłych stanów zapalnych mija się z celem, ale kiedy w grę wchodzi czynnik bakteryjny jako przyczyna choroby, ma ono jak najbardziej sens. Antybiotykoterapia pozwoli na leczenie dwóch schorzeń jednocześnie: pierwotnej przyczyny kłopotów zdrowotnych, czyli ropnia okołozębowego oraz jego następstwa, czyli zapalenia zatok. Szczególnie dobrze na likwidację bakterii gnieżdżących się w ropniu działa przyjmowanie preparatów amoksyciliny z kwasem klawulanowym.


Źródło: „Puls Medycyny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS