Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-09-2007
-
cement korzenia
Jest tkanką, która pokrywa korzeń zęba. Swoją budową i składem chemicznym podobna jest do kości (stąd inna nazwa: kostniwo).
Cement składa się z części wewnętrznej (przylegającej do zębiny) i zewnętrznej (zawierającej komórki cementu). Między warstwą zewnętrzną a kością przebiegają włókna ozębnej.
-
ozębna (desmodont)
Wypełnia ona szparę ozębnową (szerokości 0,1–0,2 mm), która znajduje się pomiędzy cementem korzeniowym a kością zębodołową.
Jest to unaczyniona i unerwiona tkanka łączna. Znajdują się w niej włókna kolagenowe, które wnikają do kości zębodołu i do cementu korzeniowego, przez coumacniają ząb w zębodole i umożliwiają jego ruchomość. Włókna te przebiegają skośnie, od kości w dół, ku wierzchołkowi korzenia, a także skrętnie, wokół zęba, krzyżując się. Część włókien układa się również poziomo, a także – w przypadku tych znajdujących się pod zębem – od kości w górę, ku wierzchołkowi korzenia. Taki układ zapewnia dokładne utrzymanie zęba i jego minimalną ruchomość.
Włókna podczas żucia przekształcają siły nacisku w siły pociągania, które obciążają twarde tkanki zęba. Komórki nerwowe powodują ból, gdy obciążenie jest zbyt duże. Przy nacisku krew jest wyciskana z naczyń i przekazywana do zęba.
Źródło: Opracowanie własne