Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećBiologia
Przyzębie
  • 07-09-2007
 
  • cement korzenia

Jest tkanką, która pokrywa korzeń zęba. Swoją budową i składem chemicznym podobna jest do kości (stąd inna nazwa: kostniwo).


Cement składa się z części wewnętrznej (przylegającej do zębiny) i zewnętrznej (zawierającej komórki cementu). Między warstwą zewnętrzną a kością przebiegają włókna ozębnej.


  • ozębna (desmodont)

Wypełnia ona szparę ozębnową (szerokości 0,1–0,2 mm), która znajduje się pomiędzy cementem korzeniowym a kością zębodołową.


Jest to unaczyniona i unerwiona tkanka łączna. Znajdują się w niej włókna kolagenowe, które wnikają do kości zębodołu i do cementu korzeniowego, przez coumacniają ząb w zębodole i umożliwiają jego ruchomość. Włókna te przebiegają skośnie, od kości w dół, ku wierzchołkowi korzenia, a także skrętnie, wokół zęba, krzyżując się. Część włókien układa się również poziomo, a także – w przypadku tych znajdujących się pod zębem – od kości w górę, ku wierzchołkowi korzenia. Taki układ zapewnia dokładne utrzymanie zęba i jego minimalną ruchomość.


Włókna podczas żucia przekształcają siły nacisku w siły pociągania, które obciążają twarde tkanki zęba. Komórki nerwowe powodują ból, gdy obciążenie jest zbyt duże. Przy nacisku krew jest wyciskana z naczyń i przekazywana do zęba.

Źródło: Opracowanie własne

1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS