Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-06-2022
W jamie ustnej wyróżnia się kilka elementów strukturalnych. Jednym z nich jest dno. Jest to element niezbędny dla prawidłowej czynności jamy ustnej, który współdziała z językiem, żuchwą, podniebieniem miękkim i policzkami w formowaniu kęsów, żuciu, połykaniu, artykulacji.
Dno jamy ustnej zbudowane jest z miękkich tkanek. Główną warstwę tego elementu strukturalnego stanowi przepona jamy ustnej, która utworzona jest z parzystego mięśnia żuchwowo – gnykowego. Wzmacniają ją mięśnie dwubrzuścowy, bródkowo – gnykowe i bródkowo – językowe.
W dnie jamy ustnej zlokalizowany jest język. Tutaj też znajdują się ślinianki podjęzykowe, stanowiące najmniejsze wśród dużych gruczołów ślinowych.
Dno jamy ustnej (i przednią część języka) atakują różne choroby, w tym rak płaskonabłonkowy, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w jamie ustnej; a także leukoplakia czy zmiany o charakterze ropowiczym, których przyczyną są bakterie. Z uwagi na zagrożenie wystąpienia zmian nowotworowych w tym obszarze (szczególnie dotyczy to osób nałogowo palących i nadużywających alkoholu), konieczne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.