Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećBiologia
Czym są guzy zębopochodne?
  • 16-12-2019
 

 

 

 

 

Guzy zębopochodne to liczna grupa różnego typu zmian, w której zawierają się nowotwory zębopochodne, torbiele, zmiany nowotworopodobne szczęk, a także zmiany o nienowotworowym charakterze wynikające z zaburzeń rozwoju (tak zwane zmiany hamartoma).

Guzy zębopochodne nie występują zbyt często, ponieważ w ogólnej liczbie diagnozowanych nowotworów w okolicy szczękowo-twarzowej stanowią około 2 proc. grupę zmian.

Guzy te klasyfikowane są do form złośliwych bądź łagodnych, ale zdecydowana ich większość, bo ponad 95 proc., to zmiany łagodne, takie jak:

  • guzy zawierające nabłonek zębotwórczy z dojrzałym włóknistym podścieliskiem, nie zawierające zębopochodnej ektomezenchymy, np. szkliwiak czy płaskonabłonkowy guz zębopochodny;

  • guzy, które zawierają mezenchymę i/lub ektomezenchymę a także nabłonek zębotwórczy (np. kostniwiak);

  • zmiany związane z kością, np. włókniak kostniejący;

  • guza zawierające nabłonek zębotwórczy i/lub zębopochodną ektomezenchymę, które mogą tworzyć twarde struktury tkankowe, takie jak np. zębiakoszkliwiaki.

Poza formami złośliwymi i łagodnym i wyróżnia się także inne guzy zębopochodne, pojawiające się w wieku niemowlęcym.

 

Zmiany o charakterze guzów zębopochodnych mogą pojawić się na każdym etapie życia – od okresu niemowlęcego po późną starość. Niektóre z nich charakterystyczne są dla osób młodych, jak na przykład śluzaki.

 

W leczeniu dominuje głównie interwencja chirurgiczna. Pacjenci, u których wykryto guz zębopochodny i którzy przeszli leczenie zmiany, muszą pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa, ponieważ istnieją doniesienia, że zmiany mogą nawracać nawet po kilkudziesięciu latach od przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego i zakończonego sukcesem leczenia.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS