Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-09-2007
Przyzębie – aparat utrzymujący ząb, aparat zawieszeniowy zęba - łac. paradontium (para – obok, odons – ząb)
Do aparatu zawieszeniowego zęba należy:
-
kość wyrostka zębodołu (kość zębodołowa)
Kość szczęki i żuchwy jest zbudowana z tkanki kostnej: zbitej (zewnętrznej) i gąbczastej (wewnętrznej). Do aparatu zawieszeniowego zęba zalicza się tylko tkankę zewnętrzną, ponieważ do niej przyrośnięte są włókna ozębnej, które umocowują ząb.
Każdy ząb osadzony jest w oddzielnym łożysku kości zębodołowej. Pomiędzy zębami znajduje się kostna przegroda międzyzębowa. Natomiast między korzeniami zębów wielokorzeniowych – przegrody międzykorzeniowe.
U dziecka w kości zębodołowej znajdują się zawiązki zębów stałych. Dlatego, dopiero gdy one wyrosną, kość ta osiąga ostateczną postać. Jest jednak plastyczna, dzięki czemu możliwe jest leczenie ortodontyczne.
-
dziąsło
Jest to tkanka łączna, której struktura, a także znajdujące się wewnątrz włókna, zapewniają twardą konsystencję i odpowiednią sprężystość dziąsła. Pokryte jest ono nabłonkiem tworzącym połączenie dziąsłowo-zębowe. Jest silnie unaczynione i dlatego nawet lekkie uszkodzenie może spowodować krwawienie. Barwa zdrowego dziąsła jest bladoróżowa (u dzieci trochę jaśniejsza).
Dziąsło osłania kość zębodołową; przylega do zębiny (powinno pokrywać cement korzeniowy) i wypełnia przestrzeń między zębami. Dzieli się na zębodołowe (powiązane z kością zębodołową), brzeżne (powyżej brzegu zębodołu) i międzyzębowe; dziąsło brzeżne i międzyzębowe utrzymują ząb.