Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-04-2025
Odkładający się kamień nazębny może być przyczyną tworzenia się pogłębionych kieszonek dziąsłowych. Z czasem może on doprowadzać do rozwoju chorób przyzębia, włącznie z paradontozą, której skutkiem może być utrata nawet zdrowych zębów. Najskuteczniejszą metodą eliminowania kamienia nazębnego (a przez to – źródła infekcji tkanek przyzębia) pozostaje skaling, wspomagany przez kiretaż.
Od wielu lat w stomatologii wykorzystuje się do usuwania kamienia nazębnego ultradźwięki, ale w nowoczesnym podejściu narzędziem coraz częściej stosowanym staje się laser dentystyczny. Lasery dużej mocy mogą być używane samodzielnie lub jako narzędzia wspomagające do skalingu poddziąsłowego i redukowania liczby bakterii w kieszonkach przyzębnych. Wykorzystywane są też do terapii i formowania dziąseł.
Dzięki laserowi małej mocy można z kolei wykrywać kamień poddziąsłowy, wykorzystując zjawisko autofluorescencji tego zmineralizowanego osadu po wystawieniu go na działanie światła laserowego o określonej długości fali. Lasery niskiej mocy są też przydatne w fotobiomodulacji, czyli terapii światłem, która wspomaga regenerację tkanek przyzębia.