Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-04-2025
Dla pacjentów zakwalifikowanych z powodów hematologicznych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych (do transplantacji szpiku) właściwa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniej jakości życia. W tej grupie pacjentów notuje się bowiem bardzo wysokie ryzyko wystąpienia powikłań w jamie ustnej z powodu intensywnej chemioterapii i zastosowania leczenia immunosupresyjnego – wprawdzie niezbędnych do realizacji samego procesu transplantacji, ale mogących prowadzić do uszkodzeń śluzówki jamy ustnej.
Częstym i poważnym powikłaniem po transplantacji jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, objawiające się rumieniem, obrzękiem i bolesnymi wrzodziejącymi zmianami, które obniżają znacząco jakość życia i utrudniają odżywianie oraz ogólne funkcjonowanie chorego.
Zachowanie higieny jamy ustnej jest kluczowe dla osób przed transplantacją i po niej, gdyż stany zapalne śluzówki mogą dawać powikłania w postaci zakażeń układowych, które osobom z obniżoną odpornością (należą do nich chorzy poddawani przeszczepieniu szpiku) mogą zagrażać życiu.