Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-01-2024
Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, nie jest chorobą, ale powodującą duży dyskomfort konsekwencją między innymi niektórych schorzeń toczących się w organizmie czy przyjmowania określonych leków. W przypadku wystąpienia kserostomii konieczne jest skonsultowanie się ze stomatologiem. Wdroży on specjalistyczne postępowanie, polegające na łagodzeniu objawów i/ lub zwiększaniu wydzielania śliny.
W leczeniu wykorzystuje się środki farmakologiczne, które stymulują wydzielanie śliny. Są one zazwyczaj wskazane jedynie wtedy, kiedy zachowana jest funkcja gruczołów ślinowych. Jak każdy lek, nie są one pozbawione skutków ubocznych, dlatego pacjentom w zamian proponuje się środki w postaci sprayu, pastylek do ssania lub żeli, które mogą być nakładane na śluzówkę jamy ustnej przed posiłkami lub w razie potrzeby także w innych porach dniach.
Lekarz może też zaproponować zastosowanie prostszych rozwiązań, takich jak zwiększenie nawodnienia organizmu, ssanie kostek lodu lub lizaków lodowych bez cukru, stosowanie specjalnych balsamów do ust stymulujących wydzielanie śliny, żucie bezcukrowej gumy, unikanie alkoholu, kawy, palenia tytoniu.