Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-10-2022
Uzębienie dorosłego człowieka składa się z 28 zębów, ale jeśli uwzględnimy cztery zęby mądrości – z 32 zębów. W ciągu życia człowieka może dojść do utraty zęba bądź zębów. Za najczęstszą przyczynę utraty zębów uznaje się zapalenie przyzębia. U dzieci – najczęściej jest to wynik urazu bądź też nieleczonej próchnicy, która szczególnie szybko niszczy zęby mleczne.
Aby zachowana została satysfakcjonująca sprawność narządu żucia, wymagane jest posiadanie minimum 20 naturalnych zębów, z 9-10 parami zębów pozostających w kontakcie przy zamkniętej jamie ustnej. Nie może również brakować zębów przednich i muszą być zachowane zęby przedtrzonowe. Tak właśnie wygląda uzębienie funkcjonalne.
Jeśli zębów utraci się dużo, w krótkim czasie pojawią się zaburzenia funkcji narządu żucia, które negatywnie wpływają na wiele obszarów organizmu i mogą doprowadzić do niedożywienia oraz niskiego wskaźnika masy ciała.
Utrata zębów, która doprowadza to trudności w rozdrabnianiu i żuciu pokarmów, wymusza często zmianę nawyków żywieniowych – w diecie częściej pojawiają się dania węglowodanowe, miękkie, a menu staje się ubogie w surowe warzywa i owoce. Taka dieta służy z kolei rozwojowi rozmaitych chorób metabolicznych.