Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 11-01-2021
Oprócz codziennej higieny czy diety, wpływ na zdrowie jamy ustnej mają również zażywane leki. Długotrwałe przyjmowanie niektórych medykamentów może powodować szybszy rozwój próchnicy, zakażenia grzybicze i przebarwienia zębów.
-
Leki na astmę – występują najczęściej w postaci do inhalacji i zawierają dużo dwucukrów. Przyczyniają się do obniżenia pH w jamie ustnej, co sprzyja erozji szkliwa i rozwojowi drobnoustrojów próchnicotwórczych.
-
Leki przeciw depresji/uspokajające – zaburzają pracę ślinianek, przez co pacjent odczuwa długotrwałą suchość w ustach. Dodatkowo brak śliny przyczynia się do osadzania kamienia nazębnego oraz szybszego rozwoju próchnicy.
-
Chemioterapia – wpływa ogólnoustrojowo na obniżenie odporności, przez co jama ustna jest bardziej narażona na rozwój stanów zapalnych dziąseł i grzybic.
-
Tetracykliny – są to bardzo silne antybiotyki, stosowane m.in. w leczeniu trądziku. Podczas długotrwałego stosowania odkładają się w szkliwie przez co mogą powodować przebarwienia zębów. Dodatkowo zaburzają naturalną równowagę bakteryjną jamy ustnej i przyczyniają się do pojawiania się aft, nadżerek czy grzybic.