Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 15-10-2020
Kość jest tkanką podlegającą ciągłej przebudowie. Jeśli procesy niszczenia kości i jej tworzenia przebiegają harmonijnie, ma to kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tkanki kostnej przez całe życie, a także sprzyja prawidłowemu przebiegowi leczenia ortodontycznego czy implantologicznego. Brak równowagi między aktywnością komórek kościogubnych i kościotwórczych jest związany z chorobami. Kiedy przeważają procesy niszczenia kości, pojawia się np. osteoporoza lub może dochodzić do uszkodzeń struktur kostnych podczas wymuszonego leczeniem ortodontycznym przesunięcia zębów w szczękach. Uszkodzeniom może ulegać również kość wyrostka zębodołowego.
Do powstania nierównowagi w przebudowie kości może prowadzić otyłość lub nadwaga. Wprawdzie wyniki badań nie wskazują jednoznacznie na to, aby otyłość bezpośrednio zmieniała prawidłowy metabolizm kostny, niemniej wykazano, że wysoka masa tłuszczowa, a także hiperlipidemia negatywnie wpływają na gęstość mineralną kości i prowadzą do zwiększonego ryzyka specyficznych złamań. Nadmierna masa ciała jest również skorelowana ze zwiększoną utratą kości wyrostka zębodołowego.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że na zwiększoną utratę masy kostnej mają wpływ podwyższone poziomy określonych kwasów tłuszczowych krążących w surowicy, np. kwasu palmitynowego, o którym wiadomo z badań na myszach, że jego większe stężenie we krwi powoduje nie tylko większą utratę masy kostnej, ale również słabszą mineralizację tkanki kostnej.