Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-09-2019
Rokitnik zwyczajny, zwany też pospolitym, to krzewiasta roślina mogąca dorastać nawet do 5 metrów wysokości. Jego łodygi zaopatrzone są w kłujące kolce, pomiędzy którymi gęsto osadzone są owoce – małe, podłużne lub kuliste, w pomarańczowym kolorze. Są one najczęściej wykorzystywane w celach leczniczych, ponieważ są źródłem wielu witamin z grupy B, wapnia, potasu, aminokwasów, antyoksydantów i wielu innych. Dodatkowo zawierają bardzo dużą ilość witaminy C – jest jej w rokitniku znacznie więcej niż w cytrynie czy porzeczce. To dlatego owoce tej rośliny polecane są szczególnie osobom, które cierpią na niedobór kwasu askorbinowego, co objawia się krwawieniem z dziąseł.
Jednak rokitnik to nie tylko witamina C na krwawiące dziąsła. Z liści oraz owoców sporządza się wywar, który ze względu na dużą zawartość beta karotenu i flawonoidów polecany jest szczególnie w przypadkach stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Przeciwwskazaniami, do stosowania rokitnika jako rośliny leczniczej są wrzody na żołądku, stany zapalne dwunastnicy czy kamica nerkowa. Powodem jest duża zawartość kwasów w roślinie, które mogłyby nasilić objawy wyżej wymienionych chorób.