Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-07-2019
Z badań wynika, że pacjenci borykający się z nowotworami, najczęściej zgłaszają zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz bolesne wrzody jako jeden z najgorszych efektów ubocznych tej choroby i zastosowanego leczenia. Ból może opóźnić podjęcie lub kontynuację leczenia onkologicznego, a w najgorszych przypadkach pacjent wymaga hospitalizacji.
Z pomocą w takich przypadkach przychodzi terapia światłem. Co prawda istnieje ona już od dziesięcioleci, lecz używana była głównie w postaci lasera wysokoenergetycznego do cięcia lub niszczenia tkanki. Dopiero nowe, ulepszone technologie sprawiły, że laseroterapia zyskała możliwość szerszego zastosowania – również w wariancie światła niskoenergetycznego do łagodzenia i znoszenia bólu lub zapalenia oraz uaktywniania procesów gojenia.
Terapia światłem może potencjalnie służyć jako alternatywa dla opioidów, często przepisywanych w celu złagodzenia objawów bólowych wynikających z zapalenia błony śluzowej jamy ustnej.
W dalszym ciągu prowadzone są badania nad skutecznością światła i możliwościami jego wykorzystania w znoszeniu bólu i innych objawów zapaleń śluzówki jamy ustnej w chorobach nowotworowych. Naukowcy nie mają bowiem jeszcze opracowanych ostatecznych wytycznych odnośnie doboru optymalnych parametrów światłoterapii.