Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 29-05-2012
Gdyby nie szkliwo, nasze zęby w mig zjadłaby próchnica. Ta najtwardsza w naszym organizmie tkanka ma za zadanie chronić to, co ukryte we wnętrzu zęba przed czynnikami środowiskowymi oraz patogenami, a także wspomagać proces rozdrabniania i gryzienia pokarmu. Jej twardość porównywalna jest z twardością diamentu. Szkliwo spełnia jednak swoją rolę dobrze tylko wtedy, kiedy jest zdrowe i odpowiednio zadbane. Nieumiejętna pielęgnacja zębów lub zaniedbania w higienie jamy ustnej w krótkim czasie mogą doprowadzić do uszkodzeń mineralnej warstwy zębów. To zaś może poskutkować nadwrażliwością zębów, zmianą ich koloru czy rozwojem próchnicy. Szkliwo może być uszkodzone przez:
-
ścieranie – niewłaściwe szczotkowanie, zgrzytanie zębami;
-
erozję – to zmora amatorów kwaśnych potraw.
Jeśli szkliwo staje się przezroczyste (szczególnie na krawędziach zębów), a na powierzchni zębów widoczne są bruzdy i przebarwienia, to znak, że jak najszybciej należy w sposób szczególny zatroszczyć się o ochronną warstwę uzębienia.
O szkliwo można zadbać:
-
stosując umiejętne szczotkowanie miękką szczoteczką i pastą dobraną do indywidualnych potrzeb, unikając jednocześnie długotrwałego stosowania preparatów zawierających sporo substancji ściernych;
-
myjąc zęby nie bezpośrednio po posiłku, ale najlepiej ok. godzinę po jego zakończeniu (szczególnie jeśli jadło się potrawy kwaśne albo cytrusy, bądź też piło się napoje gazowane);
-
stosując właściwą dietę, w której znajdą się produkty bogate w wapń, fosfor i witaminy;
-
korzystając z profesjonalnych zabiegów stomatologicznych zwiększających zawartość fluoru w szkliwie, np. fluorowanie czy lakierowanie przeprowadzane w gabinecie dentystycznym – rozwiązanie to przyda się tym, którzy mają poważne problemy ze szkliwem.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”