Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-04-2012
Leczenie kanałowe zakończone sukcesem, ale w niektórych przypadkach po kilku dniach w jamie ustnej w okolicy poddanej zabiegowi może pojawić się ból Początkowo może to być tylko dolegliwość występująca podczas nagryzania i przy zmianie temperatur. Z czasem ból może przejść w stan ciągły. Nie może to być ból zęba, ponieważ ząb jest martwy.
Przyczyn dolegliwości może być kilka. Może to być stan zapalny, który pojawił się wokół leczonej okolicy, nieprawidłowa ilość wypełnienia w zębie, pęknięcie korzenia czy niewłaściwie wykonane wypełnienie kanałów. Stomatolog powinien przeprowadzić dokładne oględziny bolesnej okolicy i wykonać zdjęcie rtg. Jeśli zdjęcie rtg nie przyniosło odpowiedzi o przyczynę bólu, w leczonej okolicy nie stwierdzono stanu zapalnego a obniżenie wypełnienia w zębie nie przyniosło ulgi, konieczne będą oględziny pod mikroskopem dna komory i potwierdzenie, czy nie doszło do pęknięcia korzenia. W sytuacji, kiedy okaże się, że to jest przyczyna bólu, ząb najczęściej nadaje się do usunięcia.
Ból może pojawiać się na skutek zalegania zmienionej chorobowo tkanki w którymś miejscu układu kanałów. Może się okazać, że układ ten jest na tyle skomplikowany, iż podczas leczenia kanałowego nie został całkowicie usunięty toczący się w korzeniach zęba stan zapalny. W takiej sytuacji stomatolog może też przeprowadzić rewizję leczenia kanałowego, czyli usunąć materiał wypełniający kanały korzeniowe, dokładnie je oczyścić, opracować i wyjałowić, a następnie na nowo wypełnić kanał materiałem stomatologicznym.
Źródło: „Żyjmy dłużej”