Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Cyrkon to bardzo dobry materiał na uzupełnienia protetyczne, jednak ulega on procesowi starzenia. Zjawisko to związane jest z powstawaniem mikropęknięć w materiale, które powodują zmiany w strukturze cyrkonu. Wokół mikropęknięć, które powstają wskutek różnego rodzaju uszkodzeń, naprężeń, uderzeń, dochodzi do wzrostu objętości (mniej więcej o 3,5%) tlenku cyrkonowego. Dzieje się tak, gdyż materiał ceramiczny ulega transformacji wzmacniającej, przechodząc z formy tetragonalnej w monocentryczną. W ten sposób ograniczane jest rozprzestrzenianie się pęknięcia. Zjawisko to nazywane jest to samonaprawianiem się tlenku cyrkonu.
O ile jednak samonaprawianie się ceramiki ma korzystny wpływ na zachowanie pierwotnych właściwości protezy na ograniczonym obszarze, to już w sytuacji, kiedy do mikropęknięć dojdzie w większym rejonie, postępujący wzrost objętości cyrkonu związany z transformacją jego struktury, może prowadzić do kolejnych mikropęknięć – spowodowanych tym razem wzrostem naprężeń w obszarze o zwiększonej objętości.
Wzrost objętości prowadzi także do zjawiska tak zwanego chippingu, czyli odpryskiwania porcelany użytej do licowania protezy od podbudowy. Jest to zjawisko szczególnie zauważalne w okolicy szyjki zęba.
Starzenie się cyrkonu ma również związek z kontaktem ze śliną – okazuje się bowiem, że w jej obecności procesy niekorzystnie wpływające na strukturę porcelany przebiegają szybciej niż w środowisku suchym. Ponieważ nie mamy możliwości ograniczenia wpływu śliny na strukturę protez z cyrkonu, można jedynie zwiększać jego trwałość za pomocą odpowiednich składników pomocniczych, a także dbać o to, aby protezy z tego materiału były użytkowane zgodnie z zaleceniem protetyka.
Technicy dentystyczni próbują zapobiegać starzeniu się tlenku cyrkonu przez zastosowanie różnego rodzaju dodatków wzmacniających strukturę porcelanową, a także stosowanie odpowiednich technik tworzenia protez.