Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Licówki to bardzo cienkie kawałki porcelany przyklejane do powierzchni zębów – ich grubość nie przekracza 1 mm. Wykorzystywane są najczęściej w zabiegach mających na celu poprawę estetyki uśmiechu: maskują przebarwienia, uzupełniają przerwy między zębami, korygują kształt zęba.
Istnieje wiele przeciwwskazań, które nie pozwalają na założenie licówek. Do najczęstszych zalicza się: wady zgryzu, nieprawidłową higienę jamy ustnej, zniszczone zęby, niewyleczoną próchnicę, nawyki związane z obgryzaniem paznokci, zbyt małe i krótkie zęby, niewyleczony bruksizm, braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia.
Przed zabiegiem mocowania licówek należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz usunąć kamień nazębny.
Samo zakładanie licówek polega na oszlifowaniu przez stomatologa tych zębów, na których porcelanowe płatki mają się znaleźć. Następnie pobierany jest wycisk protetyczny, który wysyłany jest do laboratorium techniki dentystycznej. Tam wykonuje się idealnie dopasowany do zęba płatek porcelanowy.
Po zabiegu należy zrezygnować z gryzienia trwałych pokarmów, bezwzględnie przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej. Oprócz tego – używać szczoteczki o miękkim włosiu, dokładnie nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować specjalne płyny do płukania ust. Dodatkowo konieczne są profilaktyczne wizyty u stomatologa, przynajmniej 2 razy w roku.