Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Zęby dwoiste to anomalia warunkowana genetycznie. Mogą być zrośnięte, zlane lub bliźniacze. Powstają na różnym etapie rozwoju zarodkowego w trakcie formowania się zębów. Najczęściej notuje się je w uzębieniu mlecznym, ale też mogą pojawiać się i w zębach stałych. Zdarza się, że zęby dwoiste notowane są zarówno w mleczakach, jak w zębach stałych u tej samej osoby.
Kiedy zęby dwoiste pojawiają się w uzębieniu mlecznym, problem estetyki jest mniejszy. Niektórzy nawet traktują je jako specyficzny wyróżnik dziecka. Jednak kiedy dwoistość zębów dotyczy drugiego garnituru uzębienia – obecnie, gdy bardzo dużą wagę przywiązuję się do estetyki uśmiechu – mogą stanowić duży problem.
Z powodu wielu implikacji estetycznych i funkcjonalnych powodowanych przez zęby dwoiste, przywracaniem harmonii uśmiechu zajmuje się zazwyczaj zespół wielu specjalistów, ponieważ dzięki temu można uzyskać najlepszy efekt. Leczenie zależy od typu zaburzenia – w zależności od tego, czy dwoistość wynika ze zrośnięcia zębów, ich zlania bądź są to zęby bliźniacze. Poza typowym leczeniem stomatologicznym i chirurgicznym konieczna może okazać się interwencja ortodonty oraz protetyka.