Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

Podścielenie protezy to zabieg polegający na dostosowaniu wewnętrznej powierzchni protezy do zmieniającego się kształtu podłoża w jamie ustnej, czyli błony śluzowej i kości szczęk. Podścielenie protezy bywa konieczne, gdyż po usunięciu zęba/zębów z biegiem czasu dochodzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego oraz zmian w śluzówce jamy ustnej, co może powodować poluzowanie protezy, jej ocieranie się o tkanki i dyskomfort u pacjenta.
Wyróżnia się podścielenie:
-
bezpośrednie – wykonywane w jamie ustnej pacjenta przy użyciu materiału samopolimeryzującego; jest to rozwiązanie szybkie, ale mniej trwałe i stosowane głównie jako tymczasowe;
-
pośrednie – polega na pobraniu wycisku jamy ustnej i przesłaniu go wraz z protezą do laboratorium, gdzie zostaje ona podścielona trwałym materiałem syntetycznym – akrylem; to rozwiązanie jest dokładniejsze i bardziej wytrzymałe.
U osób z delikatną błoną śluzową lub u osób, u których konwencjonalne protezy powodują otarcia, wykonuje się podścielenie protezy miękkim, elastycznym materiałem, co zwiększa komfort użytkowania uzupełnienia.