Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225) w rozdziale 8 określa zasady wprowadzania żywności po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmiot działający na rynku spożywczym wprowadzający po raz pierwszy do obrotu środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, bądź środki spożywcze wzbogacane witaminami lub składnikami mineralnymi zobowiązane są powiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzaniu do obrotu określonych środków spożywczych, wskazując równocześnie nazwę środka spożywczego i jego producenta oraz przedłożyć wzór ich oznakowania w języku polskim. W przypadku, gdy środek spożywczy znajduje się w obrocie w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w powiadomieniu należy ponadto wskazać właściwy organ tego państwa, który został powiadomiony o wprowadzeniu środka spożywczego do obrotu lub zezwolił na wprowadzenie środka spożywczego do obrotu w tym państwie, załączając równocześnie kopię uprzedniego powiadomienia lub zezwolenia.
Po otrzymaniu powiadomienia Główny Inspektor Sanitarny może przeprowadzić postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy wymienione w powiadomieniu środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego wyraźnie różnią się od żywności przeznaczonej do powszechnego spożycia oraz czy odpowiadają one szczególnym potrzebom żywieniowym, czy suplementy diety oraz środki spożywcze wzbogacane substancjami dodawanymi do żywności spełniają wymogi ustawowe, a zgłoszone środki spożywcze, nie posiadają właściwości produktu leczniczego określonego przepisami prawa farmaceutycznego.
Główny Inspektor Sanitarny powiadamia niezwłocznie podmiot zawiadamiający o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego, które nie może trwać dłużej niż 60 dni roboczych, a następnie powiadamia pisemnie o wynikach przeprowadzonego postępowania.
Główny Inspektor Sanitarny prowadzi rejestr produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków spożywczych. Dane z rejestru są publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W przypadku przeprowadzania postępowania, Główny Inspektor Sanitarny może zobowiązać podmiot zgłaszający do udokumentowania, że środek spożywczy spełnia wymagania ustawowe w szczególności do przedłożenia opinii jednostki naukowej lub Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, że środek spożywczy objęty powiadomieniem nie spełnia wymagań produktu leczniczego, określonego przepisami prawa farmaceutycznego.
Krajowymi jednostkami naukowymi właściwych do wydawania opinii, są stosownie do rozporządzenia Ministra Zdrowia :
-
Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17a, 01-211 Warszawa,
-
Instytut Żywności i Żywienia, ul. Powsińska 61/63, 02-903 Warszawa,
-
Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich, ul. Libelta 27, 61-707 Poznań,
-
Państwowy Zakład Higieny, ul. Chocimska 24, 00-791 Warszawa,
-
Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa-Międzylesie.
Źródło: Opracowanie własne