Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225) w rozdziale 8 określa zasady wprowadzania żywności po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmiot działający na rynku spożywczym wprowadzający po raz pierwszy do obrotu środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, bądź środki spożywcze wzbogacane witaminami lub składnikami mineralnymi zobowiązane są powiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzaniu do obrotu określonych środków spożywczych, wskazując równocześnie nazwę środka spożywczego i jego producenta oraz przedłożyć wzór ich oznakowania w języku polskim. W przypadku, gdy środek spożywczy znajduje się w obrocie w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w powiadomieniu należy ponadto wskazać właściwy organ tego państwa, który został powiadomiony o wprowadzeniu środka spożywczego do obrotu lub zezwolił na wprowadzenie środka spożywczego do obrotu w tym państwie, załączając równocześnie kopię uprzedniego powiadomienia lub zezwolenia.
Po otrzymaniu powiadomienia Główny Inspektor Sanitarny może przeprowadzić postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy wymienione w powiadomieniu środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego wyraźnie różnią się od żywności przeznaczonej do powszechnego spożycia oraz czy odpowiadają one szczególnym potrzebom żywieniowym, czy suplementy diety oraz środki spożywcze wzbogacane substancjami dodawanymi do żywności spełniają wymogi ustawowe, a zgłoszone środki spożywcze, nie posiadają właściwości produktu leczniczego określonego przepisami prawa farmaceutycznego.
Główny Inspektor Sanitarny powiadamia niezwłocznie podmiot zawiadamiający o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego, które nie może trwać dłużej niż 60 dni roboczych, a następnie powiadamia pisemnie o wynikach przeprowadzonego postępowania.
Główny Inspektor Sanitarny prowadzi rejestr produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków spożywczych. Dane z rejestru są publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.