Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Przyznanie dotacji unijnej uwarunkowane jest przedłożeniem odpowiednio przygotowanego wniosku. Zagadnienia, które powinny szczególnie interesować przyszłych beneficjentów to:
-
Określenie właściwych priorytetów do planu przedsięwzięcia przedstawianego we wniosku i dopasowanie ich do wymogów wytycznych działania, w ramach którego ubiega się o dofinansowanie, oraz przeanalizowanie szczegółowych warunków ogłoszonego konkursu. Należy klarownie przedstawić cel, który chce się osiągnąć (przebudowę gabinetu lub jego rozbudowę; zwiększenie ilości miejsc dla pacjentów; pokrycie kosztów szkolenia, kursu, itp.). Właściwie określone priorytety i cel, zgodne z założeniami konkursu, to połowa drogi do sukcesu.
-
Zebranie kompletnej wymaganej dokumentacji – ten proces jest czaso- i kosztochłonny. Trzeba to wziąć pod uwagę i nie zostawiać tego etapu na ostatnią chwilę. Niekompletna dokumentacja zawsze jest powodem albo odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych, albo wysłania prośby o uzupełnienie dokumentacji.
-
Prawidłowe wypełnienie wniosku – wymaga sporo czasu i zebrania wielu informacji. Wymagania dotyczące wskaźników ekonomicznych należy szczególnie starannie przeanalizować – część finansową najlepiej wypełnić we współpracy z doświadczonym doradcą, przy czym należy być elastycznym w obstawaniu przy swoich założeniach i do sugestii doradcy odnosić się obiektywnie. Zanim wniosek zostanie złożony trzeba sprawdzić, czy w międzyczasie nie ogłoszono jakichś zmian dotyczących procedury, wymaganych dokumentów czy wzoru samego wniosku.
-
Dostępność środków unijnych – zazwyczaj jest tak, że beneficjent musi wyłożyć pieniądze ze środków własnych, natomiast sama dotacja stanowi zwrot 50 – 70% poniesionych tzw. kosztów kwalifikowanych.
Procedura przygotowawcza dla wniosku i dokumentacji zajmuje czasem kilka miesięcy. Zatem chcąc otrzymać dotacje najlepiej zacząć kompletować potrzebne dokumenty z dużym wyprzedzeniem. Oprzeć się można na wytycznych w poprzednio ogłaszanych konkursach. Warto też pytać o terminy, w których będą dostępne formularze wniosków do konkretnego konkursu.
Dotacje dla dentysty są przyznawane w drodze konkursów organizowanych w różnych terminach i dla różnych województw oraz w dwóch trybach:
-
zamkniętym – zaczynają się i kończą w ściśle określonych terminach;
-
otwartym – termin zamknięcia uzależniony jest od chwili wyczerpania środków.
Pieniądze na dofinansowanie pochodzą z puli przewidzianych dla Regionalnych Programów Operacyjnych. O terminach konkursów informują urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Tam też można znaleźć wszystkie potrzebne informacje odnośnie wymaganych dokumentów. W konkursach ogłaszanych na poziomie województw mogą startować podmioty małe i średnie. Placówki zdrowia działające w skali ponadregionalnej i w sferze publicznej mogą ubiegać się o pieniądze z zasobów Programu Ogólnopolskiego.
Źródło: Opracowanie własne