Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Stomatologia to dziedzina wyjątkowo rozwojowa – dentyści mają możliwość otrzymania pieniędzy z wielu programów ukierunkowanych na innowacyjność i rozwój sektora usług. Inwestowanie w gabinet stomatologiczny obejmuje: wdrażanie nowoczesnych technologii, poszerzanie pakietu usług oraz działania dotyczące kapitału ludzkiego, polegające na podnoszeniu kwalifikacji czy tworzeniu nowych miejsc pracy. Poniższe rady pomogą w określeniu celów i strategii działania, a w konsekwencji doprowadzą do zdobycia najwłaściwszej dotacji.
-
Określenie celu dotacji, czyli: co chcę dostać, a nie: na co mogę dostać. Pomoc otrzymują – zależnie od wytycznych programowych - albo ci, którzy dopiero będą uruchamiać firmę i potrzebują pieniędzy na start, albo ci, którzy już działają, i chcą się rozwijać. Unia nie przyznaje pieniędzy przedsiębiorstwom słabym i zadłużonym. Dotację dostaną ci, którzy przekonają urzędników o tym, iż Unia na zainwestowaniu w firmę wnioskodawcy tylko skorzysta.
-
Właściwe określenie kategorii przedsiębiorstwa - zaliczenie do kategorii mikro, małych, średnich czy dużych zależy od:
-
ilości zatrudnionych pracowników, czyli liczby etatów na koniec roku (wliczając w to właściciela firmy, wspólników i partnerów); personel zatrudniony na niepełny etat jest liczony w częściach ułamkowych;
-
przychód netto oraz suma bilansowa w roku poprzednim i przedostatnim, podawane w € wg kursu na ostatni dzień danego roku.
-
Określenie czasu istnienia firmy – zależnie od programu, jedne dotacje są przyznawane nowopowstałym przedsiębiorstwom, inne działającym już na rynku kilka lat, jeszcze inne adresowane są dla osób, które dopiero mają zamiar założyć firmę.
-
Podanie właściwego kodu PKD – szalenie ważny punkt, ponieważ w określonych programach pewne rodzaje działalności są wykluczane z możliwości starania się o dotacje.
-
Przeprowadzenie firmowego „rachunku sumienia” - dotyczy wymogu dostarczenia potwierdzeń z instytucji o niezaleganiu z wpłacaniem podatków, zaliczek, itp., oraz posiadania czystego konta karnego, czyli braku obciążeń i wyroków za przestępstwa gospodarcze (dotyczy wszystkich członków zarządu firmy). Wnioskodawca nie otrzyma dotacji, jeśli nie doręczy wymaganych druków zaświadczających o jego wiarygodności i solidności gospodarczej i społecznej.
-
Zaplanowanie zakupu wartości materialnych i niematerialnych, które pozwolą na uruchomienie i/lub funkcjonowanie firmy, przyczynią się do powstania określonego rezultatu działania przedsiębiorcy oraz uzyskania zysku w biznesie.
-
Właściwe wypełnienie wniosku i kompletność wymaganych załączników - już brak jednego wymaganego dokumentu powoduje odrzucenie wniosku bez jego rozpatrzenia.
Na podst. cyklu zamieszczonego w Nowych Dotacjach.