Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Obowiązujący w latach 2008-2013 budżet unijny na dysponowanie środkami pomocowymi, w zakresie ochrony zdrowia sporo oferuje instytucjom dużym, działającym głównie w sektorze publicznym. Placówka działająca w sektorze niepublicznym może skorzystać z dotacji pod warunkiem podpisania kontraktu z NFZ.
Środki unijne można wykorzystać na rozwój i poprawę funkcjonowania infrastruktury w placówkach w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych – jest ich 16. Kryteria przyznawania i ustalone priorytety lokalne opracowane zostały przez regionalne samorządy. One też odpowiadają za realizację założeń programowych. Warunkiem jest, by dotacje wykorzystywać nie na zwiększenie istniejącej liczby placówek, lecz na modernizację, rozbudowę, przebudowę i remonty istniejących obiektów.
Służba zdrowia może liczyć na 3% zawartości całej puli, czyli nie więcej niż ok. 500 mln euro.
Jeśli o dotacje na powstanie i rozwój infrastruktury stara się dentysta chcący praktykować w prywatnym gabinecie, powinien wniosek tworzyć pod priorytet innowacyjności i tworzenia inicjatyw gospodarczych w regionalnym programie operacyjnym.
By finansowanie z unijnej puli było możliwe, konieczne jest, by komplet dokumentów (wniosek i właściwe załączniki) złożyć w wymaganym terminie. O tym, do kiedy należy składać wnioski o dotacje, można dowiedzieć się z ogłoszeń publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, urzędów marszałkowskich czy innych samorządowych instytucji regionalnych, oraz ze stron traktujących o funduszach strukturalnych.
Informacje o konkursach i zasadach finansowania ze środków unijnych można odnaleźć również na stronach internetowych operatorów regionalnych przeprowadzających konkursy. Dla przedsiębiorców są to zazwyczaj strony agencji rozwoju regionalnego oraz wojewódzkich urzędów marszałkowskich.
Źródło: Opracowanie własne