Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 02-11-2023
Choroby układu mięśniowo-szkieletowego związane z pracą są uważane za jedne z najczęściej występujących chorób zawodowych wśród pracowników związanych ze stomatologią. Wynika to z konieczności przyjmowania statycznych pozycji podczas wykonywania zadań leczniczych i jest też związane z długotrwałym trzymaniem w dłoniach małych instrumentów medycznych.
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Lubljanie wynika, że najczęściej bóle układu mięśniowo-szkieletowego notowane są u stomatologów ogólnych – skarżyło się na nie niemal 83% biorących udział w badaniu dentystów. Nieco rzadziej na bóle te uskarżali się stomatolodzy specjaliści (75% ankietowanych), a także asystentki stomatologiczne (prawie 67%). Najrzadziej na bóle mięśniowo-szkieletowe skarżyli się technicy dentystyczni – dolegliwości te odnotowywało u siebie dokładnie 30% badanych.
Najczęściej ankietowanym dokuczały bóle w okolicy szyjnej kręgosłupa, w górnej części pleców, w prawym ramieniu i w dolnej części pleców. Rzadziej notowane były dolegliwości w odcinku biodrowym i w pośladkach oraz w prawym nadgarstku.