Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-11-2024
Optymalizacja efektu estetycznego protezy dentystycznej wymaga klarownej, precyzyjnej i płynnej komunikacji z udziałem trzech stron: lekarza stomatologa, pacjenta i technika dentystycznego.
Naukowcy z Uniwersytetu Hassana II w Maroku postanowili ocenić, jak blisko bądź daleko jest do ideału komunikacji między technikiem dentystycznym a stomatologiem w kwestiach dotyczących estetyki uzupełnień. Przeprowadzili w tym celu badanie z udziałem 94 techników dentystycznych z Casablanki.
Otrzymane wyniki wskazały na to, że w komunikacji odnośnie estetyki prac, które mają być wykonane, sporo do zrobienia mają i stomatolodzy, i technicy. Badanie ujawniło bowiem, że tylko mniej niż 1/3 stomatologów często informowała technika dentystycznego o oczekiwaniach pacjenta w zakresie estetyki tworzonej protezy, natomiast 53% techników dentystycznych rzadko dokonywało wizualnej oceny pacjenta w celu dopasowania odcienia tworzonej pracy protetycznej. Ponad 3/4 stomatologów zawsze jednak używało wzornika kolorów.
Przeprowadzający badanie naukowcy wskazują, że komunikacja pomiędzy stomatologiem a technikiem dentystycznym w odniesieniu do danych estetycznych wymaga angażowania się obu stron. Należy też wykorzystywać do komunikowania się dostępne w praktykach rozwiązania technologiczne.