Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-04-2022
Praca w gabinecie stomatologicznym jest wymagająca dla układu ruchu. Wiadomo, że dentyści często cierpią na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Mało natomiast wiadomo na temat problemów z układem ruchu, które pojawiają się u osób pełniących rolę asysty stomatologa. Badacze z uniwersytetów w Niemczech postanowili przyjrzeć się częstości występowania schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego u dentystów oraz u asystentów stomatologicznych i na tej podstawie ocenić, kto jest bardziej narażony na negatywne konsekwencje pracy wykonywanej w zespole stomatologicznym. W badaniu uwzględnione zostały takie parametry, jak czynniki zawodowe, aktywność fizyczna i płeć.
Z pracy tej wynika, że to asystenci stomatologiczni a nie dentyści częściej zgłaszali problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Odnotowano znaczące różnice w wynikach między dentystami a asystą stomatologiczną w odniesieniu do najbardziej dotkniętych nieprawidłowościami obszarów ciała (szyja, barki, nadgarstki/ręce, górna część pleców, dolna część pleców i stopy/kostki).
Badanie potwierdziło, że to asystenci stomatologiczni wydają się być bardziej dotknięci schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego w porównaniu do dentystów. Co istotne, zjawisko to tylko w niewielkim stopniu może być wytłumaczone różnicami wynikającymi z płci i nawyków zawodowych charakterystycznych dla każdej z tych grup.